پنجمین نمایشگاه کاغذ و مقوا متفاوت تر از هر سال

پنجمین نمایشگاه تخصصى بین‌المللی کاغذ، مقوا، کارتن، فرآورده‌‌هاى سلولزى و ماشین‌آلات مربوطه با حضور ۱۲۰ شرکت داخلی و خارجی از کشورهای ایران، چین، روسیه، هند و امارات برگزار خواهد شد.

 

نشست خبری پنجمین نمایشگاه تخصصى بین‌المللی کاغذ و مقوا صبح چهارشنبه، 15 تیر با حضور رضا امیدی، رئیس پنجمین نمایشگاه، علیقلی اعظمی مدیرعامل انجمن صنایع کارتن و ورق کشور و عضو شورای سیاستگذاری نمایشگاه همچنین غلامرضا شجاع مدیرعامل تعاونی لیتوگرافان و مشاور عالی شورای سیاستگذاری نمایشگاه برگزار شد.
رضا امیدی رئیس پنجمین نمایشگاه تتخصصی بین‌المللی کاغذ و مقوا در سخنانی با اشاره به برگزاری  این نمایشگاه از دوم تا پنجم مرداد در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران، گفت: این نمایشگاه در پنجمین تجربه برگزاری وضعیت خوبی را در حوزه کمی و کیفی دارد و تاکنون 120 شرکت در بخش‌های مختلف سلولزی از تأمین‌کننده مواد اولیه، تامین کننده ملزومات مورد نیاز، ماشین‌آلات، تولیدکنندگان کاغذ و مقوا، تولیدکنندگان کارتن و سایر محصولات این حوزه ثبت‌نام کره‌اند. این نمایشگاه کاملاً تخصصی است و می‌توان گفت که 100 درصد مشارکت‌کنندگان مرتبط با موضوع نمایشگاه هستند و غرفه‌داران کاملاً تخصصی هستند.
وی با بیان اینکه از کشورهای چین، روسیه، هند و امارات نمایندگانی حضور دارند، اضافه کرد: این شرکت‌ها در حوزه‌های مختلف تولید کاغذ، تولید ماشین‌آلات مرتبط با صنایع کاغذ هستند و توانمندی‌های خود را به نمایش می‌گذارند. قرار است هیئت‌های تجاری از هندوستان، قزاقستان، عراق و … برای بازدید از نمایشگاه حضور داشته باشند و از دستاوردهای سلولزی ایران دیدن کنند.
امیدی افزود: انجمن مدیران صنایع کارتن و ورق، انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا و اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا با اعلام حمایت از نمایشگاه در این رویداد چهار روزه حضور خواهند داشت.
وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه طی دو دوره گذشته، اضافه کرد: در دو سال گذشته به دلیل شرایط سخت کرونایی نمایشگاه‌های زیادی برگزار نشد، اما ما با پایداری و همت فعالان این حوزه به برافراشته نگه داشتن پرچم نمایشگاه کمک کردند.
امیدی به برنامه‌های پیش‌بینی شده برای بازدیدکنندگان نمایشگاه اشاره کرد و گفت:‌ امسال تلاش داریم علاوه بر اینکه از نظر کمی تعداد غرفه‌ها را افزایش دهیم، روی کیفیت برگزاری نمایشگاه هم اصرار داریم و می‌خواهیم که نمایشگاه در یک سطح بین‌المللی برگزار شود و به همین دلیل امسال تیمی برای ارتباط بین غرفه‌داران و بازدیدکنندگان پیش‌بینی شده است. این تیم از ابتدا با ثبت‌نام از بازدیدکنندگان، به نوعی به تبادل اطلاعات میان غرفه‌دار، دستاورد و خدمات او به بازدیدکنندگان آن را بر عهده دارد، از سوی دیگر متوجه می‌شویم که بازدیدکننده به دنبال چه اطلاعات و خدماتی در نمایشگاه است، امیدواریم در سایه این ارتباط دوطرفه صنعت سلولزی رشد کند.
وی ادامه داد: حالا که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت صمت به دنبال تامین و تولید کاغذ چاپ و تحریر هستند، امیدواریم که این نمایشگاه بتواند بستری خوبی را برای تحقق این وعده و شعار فراهم کند و در مدت کوتاهی این رویکرد عملی شود. همچنین قرار است چهارمین همایش ملی دانش و نوآوری در صنعت چوب و کاغذ چهارم مرداد در سالن خلیج فارس برگزار شود.
غلامرضا شجاع، مشاور عالی شورای سیاستگذاری نمایشگاه، نیز در این نشست درباره وضعیت کنونی تولید کاغذ و تحریر گفت: ما در سال 1349 حرف اول را در تولید کاغذ در خاورمیانه می‌زدیم و زمانی که کارخانه کاغذ پارس در هفت‌تپه  شروع به کار کرد، نه کاغذ اندونزی و نه هندوستان و چین بود. در آن دوران کارخانه کاغذ پارس با بالاترین تکنولوژی و با دو خط تولید خوب با ماده اولیه باگاس شروع به کار کرد.
وی ادامه داد: در خوزستان سالانه حدود سه میلیون تن باگاس خودرو داریم و بدون کود و آب در کنار رودها و رودخانه‌های خوزستان می‌روید و در آن زمان به درستی تشخیص دادند که کجا باید کارخانه ساخته شود. پس از آن کارخانه چوب و کاغذ مازندران در سال 1376 راه‌اندازی شد‌، این کارخانه به امید چوب‌هایی که در جنگل‌های شمال است راه‌اندازی شد، زمان آغاز به کار مجهز به تکنولوژی روز بود اما امروز نمی‌تواند با دنیا رقابت کنیم؛ چرا که  اگر کارخانه‌ای در هر دقیقه هزار و 200 مترمربع تولید نداشته باشد، توجیه اقتصادی ندارد و مازندران در بهترین حالت حدود 600مترمربع می‌تواند تولید کند.
شجاع با بیان اینکه امروز تنها نقطه‌ای که تولید کاغذ در آن توجیه اقتصادی دارد، شمال خوزستان است، افزود: در این منطقه سه رودخانه پرآب کارون، دز و کرخه داریم که سالی یکبار طغیان می‌کنند و از نظر آب تأمین هستیم، در زمینه باگاس نیز یک‌سوم آن مصرف می‌شود و دو میلیون تن باگاس را به ناچار آتش می‌زنند.

 

پنجمین نمایشگاه کاغذ و مقوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × سه =

اخبار پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × چهار =